Od Gorkiego do Gustava

gustav.jpg

Mam dużo do opowiedzenia na temat tego, co zdarzyło się w ciągu dwóch ostatnich dni. Wiem, że oczekujecie szczegółów dotyczących wydarzeń z koncertu w czwartek, transparentu, bijatyki, aresztowań, niewiarygodnej interwencji policji i całego tego aktywnego wyczekiwania, które zorganizowaliśmy przed Sądem Rejonowym w Playa, które zakończyło się uwolnieniem Gorkiego. Tyle, że proces sądowy, na którym byłam obecna, by potwierdzić brak uzasadnienia wobec oskarżeń skierowanych przeciw rockerowi, dostarczyłby materiału na wiele wpisów. Niestety sytuacja klimatyczna Hawany, z winy Gustava, nie pozwala mi wyjść z domu, by połączyć się z internetem w miejscu publicznym. Na moim balkonie, na wysokości czternastego piętra, już odczuwamy silne wiatry i trzeba zamykać okna i chować rośliny. Dziś muszę stawić czoła innemu cyklonowi.

To, czego nie chcę przekładać na później, to zaznaczenie faktu, że nigdy nie widziałam takiej jedności i zbieżności międzynarodowej opinii publicznej, mediów i części społeczeństwa kubańskiego, jaka miała miejsce w ostatnich dniach. Wczoraj pokazaliśmy, że można obalić mur, jeśli zrobimy to wspólnymi silami. Zmusiliśmy „ich” do wycofania się, zaprzestania niesprawiedliwości i jest to precedens dobry dla nas i bardzo niebezpieczny dla „nich”. Internet dowiódł, że może działać w przypadku Kuby jak wirtualny teren dla zjednoczenia wysiłków. Mam nadzieję, że te centymetry, o które udało się nam przesunąć ograniczenia staną się wieloma metrami odzyskanych swobód.

* Ten wpis przedyktowałam przez telefon moim przyjaciołom, którzy go opublikują. Dzięki współpracy niektórych z nich mogłam wczoraj relacjonować wydarzenia sprzed sądu. Chciałabym złożyć szczególne podziękowania dla Ernesto Hernandez Busto, który sprawił, że wiele z tych informacji ujrzało światło dzienne na stronach „przedostatnich dni”.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s