Gorki

gorki.jpg

Zabrali go, bo nic tak nie destabilizuje nietolerancyjnych ludzi, niż człowiek w swej najbardziej wolnej postaci. Na piątym posterunku policji – 3. i 62., Playa – gdzie przestepcy się awanturują a umywalka jest bolesną chimerą, Gorki rozrywa struny swojego oporu. Jest dziwnym typem, wszyscy to zauważają: tym bardziej w społeczeństwie, dla którego model „nowego człowieka” oznacza barwną postać przyklaskującego  idioty.

Gorki ma w sobie coś atrakcyjnego, czego nie mają jego cenzorzy: śpiewa, kołysze się w takt muzyki i wykrzykuje w swych krwawych piosenkach rockowych to, co inni szepczą ze strachem. Ma pokój pokryty kartonami od jajek, które mu podarowano, bo sumując to, co otrzymuje na rynku żywności racjonowanej, nie mógłby wyłożyć papierem nawet szafy. Jest oskarżony o popełnienie wykroczenia, które pojawia się w scenariuszu do filmu „Raport Mniejszości”; zatrzymany pod eufemistycznym zarzutem: „zagrożenie popełnienia przestępstwa”. Tłumacząc na język rzeczywistości oznacza to, że wsadzają cię „za kratki” żebyś nie splatał tego figla, którego inni przewidują.

W przypadku Gorkiego wina zostało sformułowana przez delegata okręgu przestępstw na kształt Jamesa Bonda, przez sąsiadkę, której „doradzono”, by go zadenuncjowała i przez społeczność, która unika wstawiania się za „niewygodnymi”. W czwartek odbędzie się rozprawa wstępna i tylko parę ubrań i środków czystości, przyniesionych przez jego ojca, zdołało dotrzeć do miejsca, gdzie go „trzymają”. Małe są szanse, że obrońca zdoła przekonać surowego oskarżyciela, że grzywa Gorkiego, jego rockowe piosenki i hałas jego gitary nie są groźniejsze niż inercja, konformizm i podwójna moralność, otaczające wszystko.

*Więcej szczegółów dotyczących zatrzymania znajduje się na stornie Porno dla Ricarda.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s