Korupcja przetrwania

defendiendo_el_socialismo.jpg

Ma 28 lat i pracuje na basenie jednego z hoteli, ponieważ ojczym kupił mu zatrudnienie w turystyce. Jego poziom angielskiego jest fatalny, ale z dwoma tysiącami pesos convertibles, które zapłacił administratorowi nie trzeba było sprawdzać znajomości języków. Ponad połowę butelek z rumem i coca colą, które sprzedaje w snack barze, kupił on sam, za cenę z rynku detalicznego. Koledzy z pracy nauczyli go, jak podnieść cenę sprzedaży swojego „towaru” ponad tą, którą państwo przewiduje dla turystów. Dzięki tej sztuczce przy każdej zmianie do jego kieszeni wpada tyle samo pieniędzy, ile neurochirurg zarabia przez miesiąc.

Jego wydatki opierają się na nielegalnych zarobkach, stara się więc podążać za „ideologią nie do zakwestionowania” i nie podważać jej. Jest jednym z pierwszych, którzy stawiają się na wezwanie do marszu czy defilady na pierwszego maja. Między swoimi ubraniami trzyma, na wszelki wypadek, sweter (sic!) nawiązujący do Pięciu Bohaterów (Rene Gonzalez, Antonio Guerrero, Fernando Gonzalez, Ramon Labanino i Gerardo Hernandez, pięciu mężczyzn skazanych za szpiegostwo przeciw Stanom Zjednoczonym, odbywających długoletnie wyroki w więzieniach federalnych, bohaterowie narodowi na Kubie – przyp. tłum.), inny z twarzą Che Guevary oraz jeden, w kolorze intensywnej czerwieni, który głosi „Walka Idei”. Jeśli szef próbuje zaskoczyć go na zmniejszaniu zasobów, ubiera jedną z tych koszulek i napięcie spada.

Mając tak mało lat, już zrozumiał, że nie jest ważne, ile razy przekraczasz linię nielegalności, o ile będziesz przyklaskiwać. Hasła wykrzykiwane przy wydarzeniu politycznym, czy ten raz, gdy napomknął o tym kontrrewolucyjnym „odpadzie”, pozwoliły mu utrzymać to lukratywne zajęcie. Jego ręce, które dzisiaj kradną, oszukują klientów i „skubią” państwowe towary, podpisały przed prawie sześcioma laty nowelizację konstytucji, dzięki której system stal się „nieodwracalny”. Dla niego, tak długo jak pozwolą mu na napełnianie swoich kieszeni, socjalizm mógłby trwać wiecznie.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s