W górę i w dół

ascensores.jpg

Ponad dwadzieścia lat naprawiania sowieckiej windy i uprawiania sportu wspinaczkowego na schodach jest od krok od zakończenia. Dwie nowiutkie rosyjskie windy właśnie przybyły do mojego budynku, by zastąpić przestarzałą sowiecką technologię. Musieliśmy poczekać, aż ten antyczny artefakt pokaże swój faktyczny stan „zagrożenia dla życia”, aż budynki należące do wojskowych, położone niedaleko od mojego, będą mieć pierwszeństwo w wymianie swoich wind a relacje na linii Kuba – Rosja znowu zaczną kwitnąć.

Jestem szczęśliwa, bo Reinaldo nie będzie musiał poświęcać tyle czasu na naprawę prehistorycznej windy z Armenii. Dzięki tym, którzy przed dwudziestoma laty wyrzucili go z jego profesji, mieszkańcy stu czterdziestu czterech mieszkań korzystali z dziennikarza zamienionego na mechanika, który, mieszkając na czternastym piętrze, był bardzo zainteresowany naprawą windy. Tylko dzięki zapałowi sąsiadów udało się przedłużyć żywotność czegoś, co powinno było być zastąpione lata temu. Rozwiązania stosowane przez mieszkańców często przedstawia się jako „sukcesy systemu”, podczas gdy powinny być wpisane jako desperackie próby przetrwania.

Po dekadzie żerowania na jednej z wind i brania jej części po to, by uruchomić drugą, mamy nadzieję na ich wymianę. Montaż potrwa około czterech miesięcy, podczas których zużyję dużo energii na dwustu trzydziestu dwóch schodach, dzielących mnie od ulicy. Jednak nie przeraża mnie to intensywne ćwiczenie, weszłam na czternaste piętro niosąc na plecach rower, wymieniając materac, a wiele razy z moim synem w ramionach. Teraz zrobię to zachęcona tym, że wkrótce będziemy mieć dwie nowe windy. Nie będą sowieckie, jak te, złej jakości, tylko, i dobrze zrobić tu rozróżnienie, po prostu „rosyjskie”.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s