Soroa

cascada_soroa.jpg

Wobec braku biur podroży, gdzie kubański obywatel mógłby zorganizować, za narodową walutę, wycieczkę po swoim własnym kraju, własna inicjatywa zajęła „rynkową niszę”. W lipcu i sierpniu powszechne jest napotykanie się na plakaty ogłaszające podroż do Grot Bellamar, Varadero czy Ciénaga de Zapata. Organizatorzy wynajmują omnibusy z zakładu pracy i sprzedają miejsca w nich za cenę oscylującą między 50 a 120 kubańskimi pesos. Wyjazdy są nad ranem, by uniknąć kontroli i ostrego słońca na drodze. Powrót – przed zapadnięciem zmroku.

Chociaż chodzi o zakazaną działalność ekonomiczną, policja udaje, że nie widzi, bo wie, że w garnku, w którym akumuluje się ciśnienie, dobrze jest zostawić maleńki otwór. Stąd wielu od lat żyje z organizowania wycieczek turystycznych w sposób alternatywny. Najprzebieglejsi nawet ogłaszają swoje podróże przez internet albo za pomocą poczty elektronicznej. Inni ulepszają swoje oferty i wliczają w cenę przekąski albo obiad w lokalnej restauracji typu paladar (paladar to prywatna restauracja, jej właściciele muszą podporządkować się wielu restrykcjom, by byli w stanie ją prowadzić – przyp. tłum.).

Z wycieczką koordynowaną przez tych alternatywnych „operatorów podroży” pojechałam na weekend do Soroa. Trzy dekady na karku i wciąż jeszcze są w moim kraju pejzaże, których nie widziałam z winy chaotycznego transportu i ograniczeń w dotarciu do nich. Tylko parę razy w moim życiu odwiedziłam tę górzystą okolicę i jej atrakcje: po raz pierwszy w tych wyidealizowanych latach 80., kiedy Kubańczycy mogli podróżować za tę samą walutę, w jakiej zarabiali, i teraz, dzięki obywatelskiej pomysłowości i jej spontanicznym sieciom turystycznym.

Hurra dla zapału ludzi prywatnych, który pokazuje bezradność kraju, gdy chce on wszytko zorganizować!

•    Zostawiam kilka zdjęć, które zrobiłam podczas podroży.

mariposa_1.jpg

mamoncillos.gif

tela_arana.jpg

toro_casa_de_alquiler.jpg

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s