Dwa lata

enrredillo_de_cables.jpg

Wypił butelkę wódki i spojrzał na sępy, krążące jak każdego dnia nad Placem Rewolucji. Był wtorek, pierwszy sierpnia 2006, gdy pojawił się na balkonie, by obserwować zachodzące zmiany. Poprzedniego wieczoru w telewizji czytano wezwanie, w którym Najwyższy Lider oddawał na jakiś czas swoją władzę. Zebrał swoich przyjaciół i spędził z nimi całą noc rozmawiając o przyszłości, podczas gdy na ulicach było dziwnie pusto.

W ciągu pierwszych tygodni od ogłoszenia oświadczenia słuchał z większą uwagą spikerów i kupił kilka puszek z jedzeniem, by nie musieć wychodzić na zewnątrz. Odkurzył swoje chińskie radio, które łapało krótkie fale tylko w jednym z rogów łazienki. W międzyczasie unikał wymiany euro, wysłanych mu przez matkę i zrobił porządny zapas świec i baterii.

Po sześciu miesiącach przestał zerkać przez okno, czytać między wierszami to, co pisano w gazecie i nagrywać na taśmę to wszystko, co wydawało się świadectwem „ostatnich dni”. Ponownie zaprosił znajomych, ale tym razem wspominali historie z lat osiemdziesiątych, stypendium i okres specjalny.

Dwa lata po owym 31 lipca usiadł odwrócony plecami do miasta i pokazał kartkę, którą jego była dziewczyna wysłała mu z Jerozolimy. Od tygodni nie przegląda prasy ani nie stara się ustawić radia tak, by uniknąć zakłóceń. Późno w nocy powiedział nam, że matka prosiła go, by wyjechał z nią do Włoch. Zgodził się, bo żaden powiew zmian nie dociera już do jego tarasu.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s