Przymusowe lądowanie

cielo.jpg

W przyszłą sobotę, 26 lipca, Raul Castro przemówi w Santiago de Cuba. Zwróci się na żywo i za pośrednictwem telewizji do narodu, który wciąż pamięta jego przemowę sprzed roku, w której wspominał o „zmianach strukturalnych”, „szklance mleka dostępnej dla wszystkich” i „walce z  marabú (dichrostachys cinerea, roślina pochodzenia afrykańskiego, o twardym drewnie – przyp. tłum.). Bardziej niż słuchać zapowiedzi o nowych krokach, my Kubańczycy przygotowujemy się do potwierdzenia, jak mało udało się zrobić w ciągu tych dwunastu miesięcy.

Definitywnie za nami pozostał czas obietnic i magicznych rozwiązań, które wyciągnęłyby nas z pozycji kraju nierozwiniętego. Dyskurs polityczny zaczął bez wątpienia obniżać loty. Najbardziej wpływowy człowiek utrzymuje się przy sterach statku powietrznego, ale nikt nam nie wyjaśnia przez głośniki, czy szybujemy, czy też spadamy, czy mamy przychylne wiatry, a może motory są o krok od eksplozji. Cisza, przerywana nawoływaniami do dyscypliny i poświeceń, dobiega z głośników tego rozpadającego się samolotu IŁ-14 (radziecki śmigłowy samolot pasażersko – transportowy z 1950 r. – przyp. tłum.).

Nie oczekujemy piruetów w powietrzu ani cukierków pod językiem, które pomogą nam znieść turbulencje podczas podroży. Chcemy, żeby pilot wstawił się za nami, żeby powiedzieli nam, w jakim kierunku lecimy i żebyśmy sami ustalili trasę. Niech to sobotnie wystąpienie nie zamieni się w próbę utrzymania nas w powietrzu, ale niech będzie jasnym raportem jak i kiedy wsiądziemy do innego samolotu.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s