Cyber-inwalidzi

tienda_informatica.jpg

Cały ten temat dotyczący obywateli obecnych w internecie, którzy realizuje projekty na własną rękę, jest dla nas Kubańczyków zbyt poważny. Wciąż jeszcze nie zdołaliśmy stać się rzeczywistymi członkami społeczeństwa, a co sprawia, że jest dla nas rzeczą trudną zachowywać się jak obywatele w sieci. W tym przypadku nie da rady przeskoczyć poszczególnych etapów, jak zrobiliśmy to z magnetowidami (których nigdy nie sprzedawano w kubańskich sklepach), magnetofonami i praktycznie z dyskietkami 5¼”, tym razem będziemy musieli zdać egzamin z obywatelstwa, najpierw w realnym życiu.

Zobaczmy, czy uda mi się zrozumieć tę dziwną logikę naszej przestrzeni wirtualnej: „obywatel kubański nie ma prawa kupić własnej domeny i ulokować na lokalnym serwerze, ale jest oskarżonym, gdy zdoła zrobić to w innym kraju”; „oficjalni blogerzy odzwierciedlają rzeczywistość, ale my, alternatywni, jesteśmy marionetkami jakiegoś obcego mocarstwa…”; „internet jest terenem tak zwanej walki idei, w której każdy może wyliczyć przynajmniej jedną cechę – nietolerancję…”; w rezultacie, będąc inwalidami we własnym społeczeństwie, weszliśmy w świat internetu z licznymi brakami.

W tym momencie w sieci pojawiło się to samo, co na naszych ulicach: ludzie, którzy na pierwszy rzut oka, przed kamerami i mikrofonami, wykazują entuzjazm i wierność ideologii, która jest czystym „biciem piany”. Dlatego w internecie stajemy się folklorystyczni i ekologiczni; mamy giełdy pracy, ogłoszenia różne czy darmową muzykę, ale uwaga z wyrażaniem opinii. Na www trzeba nosić te same maski, które nosimy w naszym życiu. Na to, byśmy mieli cyber-prawa, trzeba będzie poczekać, kto wie, czy nadejdzie taki dzień, gdy zaczniemy stawać się przynajmniej obywatelami.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s