Sposób na ucieczkę

al_norte.jpg

Wytrzymuje wykonywanie dwóch prac, jednej jako sekretarka i drugiej jako mama i pani domu, dzięki tabletkom diazepamu (lek psychotropowy o działaniu uspokajającym, ułatwia zasypianie – przyp. tłum.), które chowa w swojej torebce. Nie przepisał ich jej żaden lekarz, ona sama znalazła drogę do spokoju, wypróbowując rożnych medykamentów. Tylko dzięki efektowi wywołanemu przez coraz to większą dawkę tej małej tabletki jest w stanie znieść zebrania partii, kolejki po środki żywności i wymagania żywieniowe swojej rodziny.

Zaczęło się od kupowania ich od sąsiada, który miał dojście do produktów z magazynu farmaceutycznego. Eksperymentowała z chlordiazepoksydem (pochodna benzodiazepiny, lek ma działanie przeciwlękowe, prowadzi do uzależnienia – przyp. tłum.) i amitryptyliną (lek psychotropowy o działaniu uspokajającym – przyp. tłum.), które pozwalały jej przespać noc i uśmiechać się, kiedy omnibus przyjeżdżał z półgodzinnym opóźnieniem. W wyniku obławy na nielegalny rynek leków dostawca trafił do wiezienia, a ona została bez potrzebnych środków przeciwbólowych (sic!). Niedługo potem pojawił się nowy, tym razem z wyższymi cenami.

Nikt w rodzinie nie chce zdać sobie sprawy, że matka chodzi jak w amoku, z dziwnym wyrazem zadowolenia na twarzy nawet w obliczu braków i problemów. Jej ucieczka jest cichsza niż powroty pijanego męża, który dociera do domu późnym wieczorem, prawie się przewracając. Oboje wybrali ucieczkę, każdy za pomocą tego, co ma pod ręką, on pijąc alkohol ze szpitala, destylowany przez sprawne ręce, ona – biorąc tabletki, które pozwalają zapomnieć o jej własnym życiu.

Dzieci też odżegnują się od rzeczywistości. Wolą pielęgnować sen o ucieczce, chociaż w bardziej realny, określony sposób. Pod łóżkiem chowają motor i w sierpniu tego roku chcą, żeby warkotał w Cieśninie Florydzkiej. Matka nie będzie się martwić. Podwójna dawka diapezamu sprawi, że nie będzie się dręczyć myślą o rekinach, porażeniu słonecznym i długiej rozłące, która ich czeka.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s