Demokracja Chevroleta

reves.jpg

W owych dniach odbywa się nowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Jednak to, co ma miejsce we wnętrzu Palacio de las Convenciones (Pałac Konwentu  – przyp. tłum.) nie wywołuje wśród Kubańczyków wielu oczekiwań. Nawet oficjalne oświadczenie o niskim poziomie nauczycieli szkół średnich i podstawowych nie sprawi, że poczujemy się reprezentowani. Przed dwoma laty my, rodzice, skarżyliśmy się, bez żadnego rezultatu, na katastrofę edukacyjną wywołaną obecnością przy nauczycielskich biurkach młodych, nieprzygotowanych ludzi. Dopiero teraz komisje parlamentarne biorą to pod uwagę.

W tym samym zwolnionym tempie docierają do nas obietnice materiałów budowlanych, licencji dla wszystkich, którzy chcą używać swojego samochodu jako taksówki i większej ilości produktów na rynku racjonowanym dla noworodków. Wszystkie te deklaracje przyjęliśmy jak głodujący, któremu oferuje się tylko szklankę wody. Ale oczywiście nie jesteśmy rozczarowani, nie oczekiwaliśmy zbyt wiele od tego zbierającego się dziś parlamentu.

Może gdyby Zgromadzenie Narodowe obradowało we wnętrzu jednego z tych chevroletów, krążących po ulicach Hawany, odważono by się żądać tego, czego naprawdę chcemy. Tylko na tych podstarzałych siedzeniach, osłonięci anonimowością i chronieni przez prędkość, zdolni jesteśmy do wyrażenia tego, co się nam nie podoba. Niech mi Państwo wierzą, to, co mówi się w tych starych puszkach na kołach nie kończy się na krytykach dotyczących niemożliwości kupna piasku czy zbrojenia ani na prośbach o większą ilość materiału na pieluszki. W towarzystwie warczącego silnika benzynowego i przy skrzypiących drzwiach odbywa się inna sesja parlamentarna, nie tak duża, z mniejszą władzą, ale – bezdyskusyjnie – bardziej autentyczna.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s