Dostosować się lub zmienić

gota-aceite.jpg

W mojej sowieckiej windzie (z epoki Breżniewa) z wyjścia bezpieczeństwa, znajdującym się na suficie, zaczął kapać tłuszcz. Te nieustanne opady nie kłócą  się ze stanem technicznym windy, wręcz przeciwnie, komponują się z odpadającym sufitem, obscenicznymi graffiti i przyprawiającym o dreszcze hałasem, który towarzyszy otwieraniu drzwi. Wielu sąsiadom ta kapryśna substancja zniszczyła ubrania i zatłuściła włosy; rozwiązaniem było znalezienie przestrzeni, gdzie może sobie spadać według upodobania. Od paru miesięcy nie może już wsiąść do tego zardzewiałego reliktu naraz sześć osób, trzeba zostawić miejsce dla kapiącego tłuszczu.

W ten sam sposób, w jaki ustąpiliśmy tej niesfornej kropli, akceptujemy fakt, że w kinie z sześcioma pięknymi szklanymi drzwiami tylko jedne są otwarte. Ten konformizm powoduje, że zgadzamy się na to, że po skończeniu filmu wszyscy muszą przeciskać się aby przejść przez skrzydło, będące częścią   przepastnego wejścia. Podobnie przyzwyczailiśmy się do tego, że ekspedienci w sklepie źle nas traktują, produkty docierają przestarzałe i że punkty usług pogarszają się krótko po otwarciu. To wszystko z tym samym przyzwoleniem, z którym obserwujemy zaniedbywanie naszych praw obywatelskich.         

Bycie zobojętniałym jest w modzie. Oto więc sześciu sąsiadów i ja zaczęliśmy wierzyć, że tłuszcz z windy jest dobry na porost włosów, a plamy, jakie zostawia na ubraniu, są bardzo ładne. Jeśli kropla z mojej sowieckiej windy oczekuje naszej ingerencji, może być spokojna: damy jej kapać w spokoju. Kto wpadnie na szalony pomysł, by starać się zmieniać stan rzeczy? 

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s