Wspomnienie „bolo”

matriochka.jpg

Lektura książki „Siódmy sekretarz” Michela Hellera przywiodła mi na myśl wiele wspomnień z „sowieckiego etapu” tej wysepki. W tym okresie nie miałam nawet piętnastu lat i mam omamy zmysłowe wobec owego kolonializmu. Pamiętam cukierki i wiktuały pozyskiwane za pośrednictwem nieformalnego rynku, na którym królowały żony sowieckich techników. Zaskakujące, że nie nie nazywaliśmy ich zgodnie z nomenklaturą ZSRR ani też „towarzyszami”, ale że używaliśmy rzeczownika, którego fonetyka nie pozwalała na wdawanie się w szczegóły. Oni byli „bolos (skrót od bolszewik – przyp. tłum.)”: niezgrabni, gruboskórni, kawałek drewna bez obróbki; masywni i bez wdzięku; zdolni do wyprodukowania pralki, zużywającej prąd przeznaczony dla całego domu, ale która – po dziś dzień – działa w niemałej ilości kubańskich gospodarstw domowych.      

Wielu z naszych rodziców studiowało lub pracowało w ZSRR, ale my nie znaliśmy barszczu ani nie lubiliśmy wódki, tak więc to, co „sowieckie” wydawało się nam przestarzale, sztywne i beznadziejne. To, co nas w nich paraliżowało, to siła emanująca z ich gestów, przekonanie, że to oni utrzymują nasz karaibski „raj”.

Ta mieszanka strachu i drwiny, że rządzą nami ‚bolos” utrzymuje się do dziś. Jeśli turysta spacerujący po mieście nie chce być nagabywanym przez oferujących tabak, seks i rum, musi tylko mruknąć coś w stylu „towarzysz”, „niet panimaju” i przestraszony sprzedawca rozpływa się w powietrzu.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s