Głosujmy na humor

Wygłaszam mowę, która związana w twoich ustach, zaczyna rozwiązywać się w moich.

                                                                                                                             Walt Whitman

mente_pollo.jpg

Postać komiczna, o pseudonimie Mente Pollo (Umysł kurczaka – przyp. tłum.), rozśmiesza nas do łez co środę. W godzinach emisji programu na kanale Cubavisión, ten bystry “profesor” mówi to, o czym my szeptamy na ulicy. On może to zrobić, chociaż stoi przed kamerami telewizyjnymi, ponieważ chronią go żart i metafora. Mimo to jego krytyki są czasem tak jasne i bezpośrednie, że my, siedzący przed ekranem, zaczynamy się niepokoić, co może się stać z aktorem wcielającym się w jego rolę. Jesteśmy mu wdzięczni, że wyśmiewa naszą absurdalną codzienność i ma odwagę wytknąć to, czego nasi właśni parlamentarzyści nie są zdolni wyrazić podczas sesji parlamentu. Tak więc Mente Pollo stać się jedyną osobą publiczną, która reprezentuje moje żądania. Czy znaczy to, że na dźwięk żartu krytyka dociera dalej?

W zeszły czwartek kilku przyjaciół, których spotkałam, powiedziało mi: „Są o krok od zamknięcia programu „Deja que yo te cuente” („Pozwól, że ci opowiem” – przyp. tłum.). Krytykują bardzo dosadnie…”. Ale nie, dostojny i mądry, godzien szacunku i myślący doktor Mente Pollo i inni jego koledzy tylko ujmują w sposób komiczny to, co my myślimy na serio każdego dnia. Na przykład w jego przedostatnim wystąpieniu prognozował konfuzję archeologów z przyszłości, gdy znajdą resztki kurczaka z naszych czasów. Ciężko będzie im zrekonstruować to zwierzę, które pojawiając się na rynku racjonowanym albo na tym, gdzie się płaci w pesos convertibles nigdy nie ma piersi.

Tak oto program z udziałem „Mente Pollo”, „Lindoro Incapaz” („Niezdolny Lindoro – przyp. tłum.), „Taller Rosca Izquierda”(„Zakład Lewy Gwint” – przyp. tłum.) i „Pipo Pérez” więcej mówi o naszej rzeczywistości i naszych wątpliwościach – chociaż pod pozorem programu rozrywkowego – niż Wiadomości, „Mesa Redonda” („Okrągły Stół” – przyp. tłum.) i wszyscy analitycy pojawiający się w telewizji.