Trochę porządku… choć bez cenzury

dialogo.jpg

Wobec rozmiaru i znaczenia, jakiego nabrały komentarze do tego blogu, nadszedł już czas, by uregulować ich publikacje, by nie zamieniały się w przekleństwa, przemoc słowną i ataki personalne. W imię rozkwitu szczerej polemiki i pełnej wzajemnego szacunku debaty należy podnieść poziom moderacji w Generacji Y.

Znane powszechnie mieszkańcom Kuby problemy z dostępem do sieci nad sieciami nie pozwalają mi pełnić funkcji „arbitra – moderatora” między polemizującymi, tak więc udało mi się zorganizować grupę współpracowników – nie nagradzanych żadnymi prezentami ani nie uczestniczących w dyskusjach, ani tym bardziej nie ingerujących w tematykę – którzy będą stosować się do następujących reguł:

 Usuwane będą komentarze zawierające przekleństwa skierowane do jakiejkolwiek z osób, zachętę albo obronę wobec przemocy
 Filtry WordPress usuną automatycznie wszystkie te komentarze, które zawierają słowa wulgarne i wyeliminują te, które się powtarzają
 Jeśli chce się dołączyć jakiś dokument, na podstawie którego buduje się swoja argumentacje, najlepiej będzie podać link do strony, na której ów tekst się znajduje, dołączając krótki opis jego związku z tematem. Wszystkie linki będą sprawdzane a te, które nie odpowiadają kryterium koherencji zostaną usunięte. Zbyt długie dokumenty będą zastępowane przez adres dostępu do nich, ponieważ naszym celem jest zmniejszenie długości wpisów.
 Wykluczone zostają komentarze tych, którzy podszywają się pod inna osobowość.
 Nie można publikować komentarzy, jeśli nie są w alfabecie łacińskim
 Poleca się nie dodawać komentarzy pisanych w całości wielką literą, ponieważ są one postrzegane jako krzyki i lamenty

Ci, którzy regularnie biorą udział w dyskusjach poczują, że nowe reguły pomogą podnieść poziom debaty. Bojkotującym i chłopcom z Brygady Odpowiedzi Cybernetycznej nie przypadnie to zbytnio do gustu… ale końcem końców nie można zadowolić wszystkich.