Nowa podwyżka cen

detergente.jpg

Pół miesiąca temu podwyższyli Marcie emeryturę o 35 pesos kubańskich. W kolejce w banku, gdzie pobiera czeki spotkała swoją przyjaciółkę, która jej poradziła: “Nie ciesz się tak, teraz nadejdzie odpowiednia podwyżka cen!” Ale skoro nasze ulice pełne są pesymistów i czarnowidzów, nie uznała tego prorokowania za niepokojące. Wielki błąd, ponieważ kiedy w sobotę poszła na zakupy, zauważyła, ze potrzebuje więcej pieniędzy by zapłacić za podstawowe produkty w sklepach, w których płaci się w pesos convertibles1) .

Mając sześćdziesiąt dwa lata, Marta nie dziwi się już prawie niczemu, niemniej przestraszyła się widząc, butelkę oleju, za która wcześniej płaciła 1.90 CUC – około 45 pesos kubańskich – z nowa cena 2.30 CUC. Nie słyszała żadnego oficjalnego komunikatu o podniesieniu cen i mogłaby przysiąc, że oczekiwania większości ludzi były zgoła odmienne. Tak więc ta „wspaniałomyślna” podwyżka jej emerytury starcza jej tylko na zakup saszetki zupy w proszku i 300 – gramowa paczkę proszku. Ten ostatni produkt można teraz dostać po 1.30 CUC, o 30 % drożej niż w zeszłym tygodniu.

Niestety będzie musiała przyznać racje przyjaciółce, gdy spotka ja kolejny raz. Przyznać, że podniesienie wynagrodzeń znajdzie z czasem swoje odzwierciedlenie w podwyżkach cen.

1) Na Kubie od 1994 roku istnieją oficjalnie dwie waluty, peso i peso convertible (CUC$), to ostatnie zastąpiło dolara amerykańskiego, który nie jest już oficjalną walutą Kuby, wartość peso convertible wynosi obecnie 1.08$, używane jest tylko wewnątrz kraju, nie jest uznane przez ISO 4217.