Bez zmrużenia oka

hacia_el_futuro.jpg

Nie dają mi spać od trzeciej nad ranem. Telefon zaczął dzwonić kilka minut po tym, że na stronie internetowej „Granmy” (kubański dziennik, wyd. od 1965r., organ Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby – przyp. tłum.) umieszczono ostatnie przemyślenia Fidela Castro. Od tej chwili nie udało mi się wrócić do łózka. Ciężko jest mieć jasny umysł po spędzeniu godzin do świtu bez zmrużenia oka („madrugada”, słowo użyte w oryginale, określa czas między 2 a 6 nad ranem, brak takiego określenia w języku polskim – przyp. tłum.), jestem więc nadal na etapie „uszczypnijcie mnie żeby sprawdzić, czy już się obudziłam”. Przyjaciele też nie bardzo pomagają mi w tym, żebym się obudziła, „rozkładając” mnie pytaniami, tak jakby na tej wyspie ktoś mógł znać na coś „odpowiedzi”.

Całe moje życie spędziłam pod rządami jednego prezydenta. Nie tylko ja, ale i moja mama i mój tato, urodzeni odpowiednio w 57. i 54., nie pamiętamy innego, który nie byłby tym, który dzisiaj zrzekł się urzędu. Wiele pokoleń Kubańczyków nigdy nie zadawało sobie pytania, kto nami rządzi. Także teraz nie mamy wielu wątpliwości co do tego, kto zasiądzie na najwyższym miejscu, ale przynajmniej istnieje ktoś, kto wydaje się bezsprzecznie wykluczony. Jak w filmach Alfreda Hitchcocka dowiedzieliśmy się, zaledwie pięć dni przed wyborami, że nasi zdyscyplinowani parlamentarzyści spotkają się z innymi niż dotychczas kartami do glosowania, że nie będą musieli postawić krzyżyka przy „samym” kandydacie.

Pomimo pogrążania się we śnie zdołałam zdać sobie sprawę z tego, że dziś zamknął się pewien cykl. Warto zapytać się, czy ten nowy, który się otwiera, będzie nosił nasze imię, będzie się kierować naszymi pragnieniami i potrwa kolejnych pięćdziesiąt lat.

Póki co zamykam oczy i już czuję się lżejsza.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s