Convivencia („Wspólne życie” – przyp. tłum.)

logo_convivencia.gif

W tym środowisku pełnym kłótni, w którym szarpie nami konieczność bycia pierwszymi i inne zachowania, wywołujące podziały, konfrontacje i podejrzliwość, staje się balsamem dla duszy fakt, że grupa Kubańczyków, ekipa pinareños (mieszkańców Pinar del Rio, najbardziej na zachód wysuniętej prowincji Kuby – przyp. tłum.) wybiera życie we wspólnocie, ochronę i wzmocnienie rozproszonego narodu kubańskiego.

Wiem, że tego poranka wyłoniło się nowe miejsce w wirtualnej przestrzeni, stworzone wewnątrz wyspy, kierowane przez Dagoberta Valdésa. Magazyn, który z „ogona kajmana” (tak nazywa się prowincję Pinar del Rio, ze względu na jej kształt – przyp. tłum.) porusza problemy wspólne wszystkim Kubańczykom. Nowe miejsce, potwierdzające, że internet jest jednym z tych pęknięć, które osłabiają mur.

Czuję się związana z całą ekipą „Convivencia”. Nie tylko przez dzielenie z nimi przygody, jaką jest próba połączenia się z internetem na Kubie, ale również przez założenie, że metoda małych kroków jest najskuteczniejsza. Wraz z Dago, Toledo, Olgą, Kariną i Daguito nauczyłam się, że „mamy godzinę, piętnaście minut na narzekanie i czterdzieści pięć na znalezienie rozwiązania”. Wciąż jestem na etapie wprowadzania jej w życie, ale osiągnęłam, jak mniemam, przynajmniej pierwszy etap – umiejętność wyrażania tego „co mi się nie podoba”.

Żyjąc razem z grupą nowego czasopisma, podczas długich sesji poświęconych temu, by uzyskać kod HTML dla kubańskiej publikacji, cieszyłam się na myśl nie o przyszłości, ale o „dziś”. Liczę na to, że mieszanka talentu, tolerancji i skromności, które sobą reprezentują, jest zaraźliwa i przeniesie się  również na innych.

http://www.convivenciacuba.com

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s