Wyjść z szafy

Mój przyjaciel Miguel, gej i osoba zaangażowana w protesty, czuje się pełen nadziei dzięki nowym środkom, forsowanym przez Marielę Castro, które pomogą mu w dostępie do operacji zmiany płci. Marzy mu się dowód tożsamości, w którym będzie napisane, że jest „nią” a nie „nim” i bycie traktowanym jako kobieta, którą się czuje. Oczywiście wie, że będzie musiał poczekać o wiele dłużej, by legalnie zapisać się do partii socjaldemokracji, aby umieścić plakat manifestujący jego prawa pracownicze czy głosować, w wyborach bezpośrednich, na innego prezydenta.

Ze swoim nowym imieniem, o którym zdecydował już dawno temu, że będzie brzmiało Oliwia, nie uwolni się zupełnie od nietolerancji. Może uda mu się być zaakceptowanym w swojej inności, tak długo, jak będzie to dotyczyło „preferencji seksualnej”, a nie „skłonności ideologicznych”. Ujawnienie jego opinii politycznych zajmie mu więcej czasu i przypomną mu, w odpowiednim momencie, że to rewolucja pozwoliła mu zmienić płeć.

Nie bardzo wiem, jak można powoływać się na podzieloną i niepełną tolerancję. Jak można być postępowym w kwestii małżeństw homoseksualnych, a z drugiej strony nie pozwalać, żebyśmy „poślubili” inną tendencję polityczną czy doktrynę socjalną. Te tysiące Kubańczyków zamkniętych w swoich szafach podwójnej moralności, wstrzymujący się w wyrażaniu swoich prawdziwych opinii, jakby chodziło o kobiece gesty, czekają, aż Mariela Castro powie publicznie: „Również ich trzeba zaakceptować i tolerować w ich odmienności”. Miguel stanie się wówczas kobietą z kręgu socjaldemokratów, o czym marzył od zawsze.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s