Inna Hawana

1_65.jpg

Jest miasto, które wyłania się obok nas, nie dotykając nas. Hawana, która mówi o „parmezanie”, „centymetrach trawnika” i „weekendzie w Cancún”. Ten inny twór urbanistyczny ledwie miesza się z naszym i nie przypomina w niczym scenariusza zdeprymowania i braków, na jakie składa się nasze otoczenie.

Obie „Hawany” żyją obok siebie i jednocześnie zaprzeczają sobie. Ten, kto żyje wewnątrz jednej nie umie sobie wyobrazić w całej rozciągłości drugiej, która ją uzupełnia. Pierwsza pędzi na kołach samochodów, podczas gdy nasza kuli się na przystankach, wyczekując autobusu. Słodka Hawana pełna bogactw sytuuje się na zachodzie, szczególnie w kierunku strefy Miramar, Cubanacán, Atabey i Jaimanitas. Moja, ta autentyczna, wzrasta w kierunku San Miguel, Diez de Octubre, El Calvario i Fontanar.

Kiedy oba miasta napotykają na siebie i się zderzają, nie mogą znaleźć nici porozumienia z tak odległych rzeczywistości, w których żyją. Podczas gdy jedna skarży się na swoje stare meble z Ikei i kłopoty z przetransportowaniem „kontenera służącego do przeprowadzek z portu”, druga kołysze się w wysiedzianych fotelach, odziedziczonych po dziadkach i zanurza się w „czarny rynek”.

Moja zużyta Hawana kupuje w detalu, mówi cichym głosem i ma zapach ścieków, podczas gdy to miasto, które zamieszkują ministrowie, wysocy funkcjonariusze i dyplomaci porusza się między „kanapami”, recepcjami i roznosi delikatny aromat kremów nawilżających.

Niewątpliwie wolę dekadencką stolicę, po której poruszam się każdego dnia, jest ona przynajmniej koherentna i przejrzysta w tym, co chowa w swym wnętrzu. Stworzyliśmy ją na swój obraz i podobieństwo lub dokładniej mówiąc jesteśmy tymi, którzy naśladują ją w jej rezygnacji i mizerii.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s