Nowe reguły matematyczne

1_66.jpg

My Kubańczycy przygotowujemy się na zawyżoną cyfrę przyrostu PKB, którą ogłoszą nam pod koniec tego roku. Skoro już znieśliśmy 12,5%, opublikowane w podsumowaniu 2006 roku, możemy sobie wyobrazić ogromny numer, o jakim poinformują nas w grudniu. (Jeżeli tym razem dotrzemy do pechowej „trzynastki”, będziemy przynajmniej mieli materiał do lawiny żartów na cały 2008 rok).

Wciąż próbujemy znaleźć dowody, które potwierdzą ten niespodziewany wskaźnik wzrostu ekonomicznego z zeszłego roku. Ja szukałam przede wszystkim w moim portfelu, w kuchni i szczególnie w zamrażalniku, ale postęp ekonomiczny tu nie zawitał. Nie ma go też w sieci usług i handlu, gdzie cierpimy na spadek w ofertach i zauważalny wzrost cen. Nie dostrzegam go również w ograniczonym rozkwicie branży konstrukcyjnej, a już na pewno nie w zdeprymowanym rolnictwie. Wystarczy tylko przekroczyć próg przychodni czy wejść do szkoły, bym mogla wykluczyć je jako obszary, gdzie można napotkać efekty dynamicznej gospodarki.

Nie dając się zniechęcić, skierowałam moje badania na koszyk podstawowy, jaki tworzą produkty z przydziału. Jednak wysoki PKB nie pokazuje swoich pozytywnych efektów i w tej sferze. Te same głodowe racje i znane już puste półki regałów utrzymują się na tym wspieranym przez państwo rynku.

Gdzie jest ten oślepiający wzrost, który owa statystyka ekonomiczna stara się ukazać? Jakiej skomplikowanej metody obliczeń użyli specjaliści, że nie możemy jej odnieść do naszej rzeczywistości? Coś się dzieje z matematyką i obawiam się, że pod koniec tego roku oszukańcze liczydło triumfalizmu ponownie obliczy nasz nędzny postęp.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s