Który Martí jest twój?

1_59.jpg

Między wszystkimi pomnikami Martí (kubański poeta, pisarz oraz przywódca ruchu niepodległościowego z XIX w., uważany za bohatera narodowego – przyp. tłum.), jakie znajdują się w tym mieście, są dwie, które wydaja się tak różne i antagonistyczne, że ledwie udaje mi się w nich rozpoznać tę samą osobę. Mówię o statui znajdującej się w Parku Centralnym i o innym Martí, blisko morza, który groźnie wyciąga swój palec w kierunku Biura Interesów Stanów Zjednoczonych.

Wiem, że każdy Kubańczyk ma swojego Martí. Mój bardziej przypomina figurę o podniesionej ręce, w geście kogoś proszącego o głos, która znajduje się na centralnym placu kilka metrów od Kapitolu. Wraz ze swoim palcem wskazującym z marmuru wydaje się być gotowy do czekania kolejnych osiemdziesięciu lat, aż pozwolimy mu mówić. Wyobrażam sobie słowa, jakie by wypowiedział, gdybyśmy nie tkwili w tym bełkocie zarządzeń i przekleństw. Byłyby to z pewnością zdania w cywilizowanym tonie, wypowiedziane ciepłym głosem tego, kto proponuje idee, a nie z histeryczną intonacją kogoś, kto daje rozkazy.

Inny Martí, o atletycznym torsie i oskarżycielskiej pozie, zostawia mało miejsca dla wyobraźni. Jego lewe ramię wskazuje na punkt z dala od nas i stara się skoncentrować w nim przyczynę wszystkich problemów. Nawet nietypowy szczegół w postaci dziecka odpoczywającego na tego piersi nie pozwala mi zapomnieć autorytarności jego postury. W obliczu tego Martí to ja wyciągam rękę i czekam na iluzoryczne pozwolenie na wyrażenie swojej opinii.

Dwie statuy i ten sam osobnik: Martí, któremu nie pozwalamy mówić i drugi, który nie chce nas usłyszeć.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s