Dzieci połykają Saturna

1_502.jpg

Ta młodzież, którą dziś widzę, zasłuchana w swoje mp3 i ze spodniami poniżej bioder, tęskni, jak kiedyś my, za momentem, gdy stanie się „głową domu” i zmieni meble, odmaluje ściany i zaprosi przyjaciół. Ma tą samą awersję do tego, co odziedziczone i identyczny pociąg do tego, co zabronione,  jak my, gdy byliśmy w tym wieku. Nie pójdzie tą samą drogą, którą wytyczyli jej starsi i na szczęście nie dopasuje się za żadną cenę do ideału „nowego człowieka”.

Podoba mi się sposób, w jaki ci młodzi ludzie udają, że nic ich nie obchodzi, kiedy w rzeczywistości czekają tylko, by wziąć mikrofon, chwycić za pióro i podnieść palec. Obserwuję ich i nie umiem sobie wyobrazić tych, którzy dziś poruszają się w rytmie regetón, jako dopasowujących swój krok do marszu wojskowego. Nie mogę też ujrzeć ich zahipnotyzowanych jakimś liderem, dających się ponieść i poświęcić dla niego. Hedonizm ratuje ich od bezwarunkowego zaangażowania się, a pewna doza frywolności chroni ich przed trzeźwością ideologii. 

Parafrazując poetę Eliseo Diego (poeta i pisarz kubański, uznawany za jednego z największych twórców Ameryki Łacińskiej, urodził się w 1920 w Hawanie, zmarł w 1994 w Meksyku, zdobywca wielu nagród, współtwórca pisma „Origenes” – przyp. tłum.), ci sympatyczni młodzi ludzie mają „czas, cały czas”. Tak więc w chwili obecnej pozwalają, by starsi wierzyli w swoje kompromisy kontynuacji i konserwacji. Nadejdzie przecież dzień, gdy zmieni się im nawet zamki w drzwiach domu.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s