Ja podejrzewam, ty podejrzewasz, wszyscy podejrzewają

1_49.jpg

Nauczycielka mojego syna obwieściła, że pośród uczniów jest jeden, którego zapisuje, bez podania nazwiska, na listę tych, którzy źle się zachowują. Bardzo wcześnie wypróbowują te dzieci paraliż, jaki wywołuje poczucie bycia obserwowanym, strach, jaki przynosi możliwość donosu. W tym momencie „szept” ukrytego kolegi może przynieść im naganę lub karę, ale pewnego dnia będzie ich kosztować utratę posady, możliwości podróżowania, małych uzyskanych przywilejów czy wolności.

Dla nas, którzy żyliśmy od dziecka w otoczeniu tego braku zaufania i tej paranoi, zaufanie jest uczuciem przynoszącym same problemy. Wszyscy wszystkich podejrzewają. Jeśli się o czymś nie mówi głośno, wiemy, że „o coś chodzi”, jeśli zaś wprost przeciwnie, ktoś jest ekstrawertykiem, przypinamy mu łatkę infiltrowanego prowokatora. Nie ufamy sąsiadowi, który uśmiecha się do nas, patrząc, co niesiemy w siatce, przyjacielowi, który przychodzi z odwiedzinami w zbyt strategicznych momentach, ani członkowi rodziny, który plecie bzdury przez telefon. Nie mamy zaufania do tego, kto wychodzi, bo może idzie wykonać polecenia z zewnątrz i bronimy się przed tym, który krytykuje, tu wewnątrz, bo jego zachowanie może być iskrą zapalną dla naiwnych.

Rozglądam się wokół siebie i stwierdzam, że to sukcesywne sączenie paranoi zadziałało. Agenci CIA i członkowie Ochrony Państwa zamieszkują nasze strachy. „Kret”, którego się boimy, a którym może być każdym z nas i przed którym wszyscy się strzeżemy jest najskuteczniejszym z knebli i najefektywniejszą drogą do braku jedności.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s