Niech teraz mówi ulica, aż do następnej debaty

1_38.jpg

Być może są to tylko moje pragnienia, by wierzyć, że coś się zmienia, które pozwoliły mi zauważyć pewną tendencję do kolektywnego katharsis. Gdzie wcześniej wzruszano ramionami i odwracano twarze, widzę teraz palce wytykające problemy i usta wyrażające niezadowolenie. Przy pierwszej okazji która może się nadarzyć przy zebraniu rodziców w szkole czy przy rozmowie w kolejce po chleb, zaczyna się rozmawiać. Ostre słowa niweczą to, czego wiarygodność kosztuje media oficjalne coraz więcej pracy.

Mur skarg rozszerza się w ostatnich dniach na całej wyspie. Zmotywowane częściowo przez wezwanie do dyskusji nad wystąpieniem Raula Castro z 26 lipca (chodzi o wystąpienie, w którym przywódca obiecał szereg zmian, mających na celu poprawę sytuacji na Kubie – przyp. tłum.), ale w największym stopniu przez wyczerpanie się „cyklu milczenia”, który zaczął się łamać Powoli przyzwyczajamy się do mówienia publicznie o naszych problemach. Zaczynamy odczuwać ochotę do zmiany rządu, podczas gdy lament mas zaraża nas i zachęca.

Jest też wiele sceptycyzmu ze strony tych, którzy przeżyli już inne próby debaty i nie doszli do niczego. Wspomnienie dyskusji, które poprzedziły czwarty Kongres PCC (Komunistyczna Partia Kuby – przyp. tłum.) i ich późniejsze przemilczenie są argumentem, który wysuwają ci, którzy się nie wypowiadają. Chciałabym jednak wierzyć, że to, czego dziś doświadczamy, nie da się zatrzymać. Ci, którzy zaczęli wyrażać swoje niezadowolenie z powodu niskich pensji, korupcji i rozpadającego się systemu zdrowia, dojdą bez wątpienia do zakwestionowania systemu politycznego, władzy pozwalającej na podejmowanie decyzji za naród, a nawet stosunków międzynarodowych.

Może jest to moja czysta iluzja, ale wydaje mi się, że to, co zaczęło się po cichu zakończy się krzykiem.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s