Technika ślimaka

1_35.jpg

Wiele jest sposobów na to, by odejść, łącznie z zostaniem. Zauważam to każdego dnia, napotykając się od ludzi, których nie widzę przez jakiś czas i którzy opowiadają mi, że siedzą w swoich domach, że prawie nie wychodzą, że prawie nie słuchają wiadomości i nie włączają telewizora. Już nie wspierają „życia zewnętrznego”, ulicy, sytuacji. Zaprojektowali sobie świat, który równie dobrze mógłby znajdować się w Bangladeszu czy Sydney (gdyby nie kilka drobnych szczegółów o dużej przejrzystości).      

Zamkniecie się jest tak trudne jak wyjazd, bo dla niektórych wyizolowanie się jest ostatnią opcją po nieudanej próbie emigracji. Jeden z przyjaciół powiedział mi któregoś dnia, że przy małym kontakcie społecznym, jaki ma, równie dobrze mógłby mieszkać w szałasie w Tybecie, z przyczepionym do ściany zdjęciem z widokiem na plażę , jaki ma z okna.   

Gdy się mówi o tendencji zostawania w domu, pojawiają się argumenty typu: „już prawie nie mam przyjaciół, których mógłbym odwiedzić, wszyscy wyjechali”, „na ulicy jest ciężko”, „wszystko dużo kosztuje”, „nie warto wychodzić”, „boli mnie, gdy widzę wszystko tak zniszczone”. Są też tacy, którzy stwierdzają „po co mam wychodzić? Po to, by się zadręczać?”.

I ja miewam dni izolacji. Patrzę na miasto z mojego balkonu i wolę zostać z widokiem morza, chmur, przechodzących ludzi, ale odmawiam chowania się. Jednak alergia na świat zewnętrzny mija i wychodzę, pocieszając się mądrą piosenką, która mówi „to jest to, co mamy”.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s