Motta braku działań

1_301.jpg

Coraz częściej słyszy się „nie podejmuj walki”, skierowane do wszystkich tych, którzy chcą przeciwstawić się temu, co im się nie podoba. Wyrażenia jak „dostaniesz od tego zawału”, „nie zwracaj na to uwagi” czy „niczego w ten sposób nie zyskasz” wydaja się być numerem jeden w popularnej frazeologii. Powszechne nawoływanie do niepodejmowania działań w imię zachowania przypuszczalnej higieny mentalnej, co jest czystą iluzją, przejmuje zdolności do działania Kubańczyków.

„Dziwolągiem” wydaje się ten, kto narzeka albo domaga się swoich praw, podczas gdy za ciszą kryje się strach przed wplątaniem się w problemy. Minimalna jest solidarność z tym, kto protestuje w kolejce, bo reszta boi się stracić możliwość zakupu lub uzyskania usługi, na którą tak długo czekano.

Największą ironią jest to, że często ta sama osoba, która powstrzymuje cię od działań, szuka twojej współpracy i twojego milczenia. Coś takiego przydarzyło mi się niedawno, kiedy usiłowałam połączyć się z internetem z punktu telefonicznego ETECSA (kubański operator sieci telekomunikacyjnej, podlegający pod rząd Kuby – przyp. tłum.) znajdującego się na ulicy Obispo a strażnik mi powiedział: „Mamuśka, dobrze wiesz, że nie mogę Cię wpuścić. Nie stawiaj się, to jest dla turystów”. Trafny głos oportunizmu pojawił się z ust pani, która czekała, by zapłacić swój rachunek telefoniczny: „Ach, kochana, nie wplątuj się w problemy, bo końcem końców i tak nic nie zmienisz”. 

Między tyloma nawoływaniami do „nie unoszenia się” my, Kubańczycy, dotarliśmy do przekonania, że zdrowe serce i domaganie się swoich praw muszą się wykluczać lub też że niedotlenienie mózgu jest nieuniknionym rezultatem, gdy żąda się dobrej usługi. Wyobrażam sobie na ulicach wielkie billboardy z plakatami: „Krytykowanie, żądanie i domaganie się szkodzą zdrowiu”

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s