Internet na migi

1_23.jpg

Nowe środki regulacyjne dotyczące internetu rozprzestrzeniają się w zakładach pracy związanych z kubańskimi środkami przekazu. Yahoo i Gmail wyszły na tym najgorzej, razem z problematyczną wyszukiwarką Google, która zawiera, dostępne ze swojego cache (pamięć podręczna – przyp. tłum.), nawet strony blokowane przez ideologiczne filtry.

Nieliczne kafejki internetowe, które istnieją w Hawanie, też nie oferują wielu możliwości prawdziwego surfowania. Powolność, rozpadanie się znacznej części komputerów, które jeszcze pracują, dostępnych za cenę, która oscyluje między 5 a 6 CUC (pesos convertibles, jedna z dwóch jednostek monetarnych na Kubie, równowartości około 1 $ – przyp. tłum.) za godzinę sprawiają, że ta sieć nad sieciami jest luksusem o gorzkim smaku. Spora część hoteli ograniczyła usługę internetową tylko dla gości, a w tzw.  „correosdecuba.cu” („poczta z Kuby” – przyp. tłum.) ludzie uważają na to, co się pisze i otrzymuje.

Skoro użytkownicy mają tak źle, co zostaje dla tych z nas, którzy chcą programować lub zaprojektować stronę internetową. Ściągnięcie jednego megabita zajmuje około 10 minut, protokół FTP (File Transfer Protocol) nie działa w miejscach publicznych i w wielu przypadkach niemożliwe jest ściągnięcie nawet małych programów. Blogerów prawie nie ma a chat zamienia się w koszmar.

Proponuję więc, żebyśmy przeskoczyli wszystkie te problemy, używając do komunikacji ponownie znaków dymnych, uderzeń bębna… (będzie to dla mnie szczególnie trudne, biorąc pod uwagę, że mam słuch, jakby słoń nadepnął mi na ucho) i muszli z perforowanym końcem do transmisji wiadomości. Nie dziw się czytelniku, jeśli kolejny post z „Generacji Y” trafi do ciebie w formie dymu lub za pomocą dźwięków.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s