Tragedia szekspirowska

1_42.jpg

Hawana jest miastem powolnych lub niewiarygodnie pochopnych decyzji. Jeśli chodzi o zniszczony budynek i jego mieszkańców, żyjących wśród konstrukcji podpierających i kawałków odpadającego sufitu, środki zaradcze opóźniają się a potrzebne domy mieszkalne konstruowane są przez dekady.

Gdy zaś chodzi o kwestie zamknięcia, ograniczenia czy zakazu, decyzje zapadają z zaskakującą prędkością a rozwiązania przychodzą „z dnia na dzień”. Idąc w ślad za tą logiką my, sąsiedzi z Centro Habana, odkryliśmy pewnego dnia, że w naszym parku Maceo wyrósł mur, pokryty kamieniem Jaimanita (rodzaj lokalnego wapienia, używany przy konstrukcjach wysokiej jakości i najbardziej eleganckich budynkach – przyp. tłum.), który chroni go przed nami samymi.

Setki worków z cementem, zużytych,  by stworzyć tę barierę, można było wykorzystać równie dobrze do konstrukcji domów dla mieszkańców słynnego solar* „Romeo i Julia”, położonego w Belascoaín y Concordia, które rozpadło się kompletnie kilka tygodni temu.

Podczas gdy statua Tytana z Brązu buja teraz w obłokach w parku, z dala od krzyków dzieci, par „obściskujących się” w ciemności i wolna od nieodzownego pijaka śpiącego na ławce, bohaterowie „destrukcyjnej” tragedii śpią w bramach, urządzają noclegi na rynku agrarnym albo stawiają prowizoryczne namioty, zawsze pod czujnym okiem policji, która pół miesiąca temu zamknęła aleję od Neptuna aż do San Lázaro.

Uwikłani w dramat, który przewyższa ten Montekich i Capulettich, mieszkańcy nieistniejącego domu stwierdzają, że o ich przyszłości decyduje się „na górze”. Możliwości zmiany przyszłości dzielonych schronisk i obietnice mikrobrygadzistów, które migają przed ich oczami, są minimalne. Ich przeznaczenie, jak w tragediach szekspirowskich, jest już z góry przesądzone, ma na sobie stempel spółdzielni mieszkaniowej i fałszywy atrament biurokracji, bez szczęśliwego zakończenia.

*rodzaj domów mieszkalnych z wydzielonymi pokojami (w których mieszkają często całe rodziny) i wspólną łazienką – przyp. tłum.  

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s