Gdzie jest moja szklanka mleka?

1_19.jpg

Po wystąpieniu Raula Castro z dnia 26 lipca natknęłam się na różnych znajomych, którzy pozdrawiali mnie w podobny sposób, nawiązując do „szklanki mleka”, obiecanej przez Niego przed kamerami. Z prawie sześćdziesięciu minut panegiryku ludzie wydobyli tę obietnicę, która ogłaszała jako zdobycz postępu, że „każdy Kubańczyk może wypić”, kiedy tylko zechce, szklankę tego cennego produktu.

Dla mnie, będącej z tych, co wyrośli popijając wyciąg ze skórki pomarańczowej, ta wiadomość wydawała się niewiarygodna. Myślę, że prędzej wyślemy na Księżyc człowieka, zdobędziemy pierwsze miejsce wśród krajów obecnych na następnej olimpiadzie albo odkryjemy szczepionkę na AIDS niż będziemy w stanie dać każdej osobie na wyspie co rano zapomniane café con leche (dosłownie „kawa z mlekiem”, jest to espresso zalewane gorącym mlekiem, pite w krajach hiszpańskojęzycznych zwykle na śniadanie – przyp. tłum.).

Wydaję się być sceptyczna, ale to samo zdarzyło się odpowiedzialnym za edytowanie wystąpienia Raula w celu opublikowania go w Granmie (w wersji drukowanej i w internecie). W obu wersjach ocenzurowano obietnicę mleka w zasięgu wszystkich.

Uparcie obstając przy tym, by usłyszeć jeszcze raz o natychmiastowej zdobyczy, jaka miała wpaść w nasze ręce, usiadłam przed telewizorem w piątek 27 lipca w celu obejrzenia retransmisji wystąpienia. Zaskoczenie podwoiło się, gdy w momencie, w którym pojawiało się wspaniałe zdanie o mleku, zauważyłam cięcie kadru, które je wyeliminowało a na jego miejsce wstawiło morze flag na Placu  Ignacio Agramonte.

W tym momencie nie wiem, czy przy moich monotonnych składnikach żywieniowych przyśniła mi się ta szklanka mleka, czy też rzeczywiście istniała.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s